INSOLVENČNÍ ŘÍZENÍ – komplexní a individuální pomoc v oblasti řešení oddlužení při finančních obtížích.

Mgr. Lucie Dufková

advokátní kancelář

Potřebujete konzultaci s advokátem?

+420 608 513 855

Zásadní změny v rozvodech a péči o nezletilé děti od roku 2026

autor: | 24. 07. 2025 | Aktuality

Rozvod představuje jednu z nejtěžších životních situací. Pokud jsou do něj zapojeny i děti, pak nabývá na složitosti, a to jak po stránce emoční, tak i z hlediska právních a formálních postupů. Od 1. ledna 2026 však začne platit zásadní novela občanského zákoníku, která výrazně změní pravidla rozvodů i rozhodování o nezletilých dětech. Místo vleklých sporů soudy upřednostní dohodu, vše bude rychlejší a přehlednější. Zajímá vás, co konkrétně se mění a jak vám to může usnadnit cestu rozvodovým řízením? Pak čtěte dále.

Co se novelou občanského zákoníku mění?

  • Spojení řízení o rozvod manželství a řízení o péči o nezletilé děti
  • Konec zjišťování příčin rozvratu manželství
  • Výslovné zakotvení rovnocenné péče obou rodičů
  • Kolizní opatrovník jen při střetu zájmů nebo pokud o dítě požádá
  • Zákaz tělesných trestů
  • Výživné i při společné péči

Rozvod a opatrovnické řízení v jednom

Doposud museli rodiče podávat zvlášť návrh na rozvod a zvlášť návrh na úpravu poměrů k nezletilým dětem, což v praxi znamenalo vedení dvou soudních řízení, kdy nejprve muselo být rozhodnuto o úpravě poměrů k nezletilým dětem, a teprve následně mohl soud přistoupit k rozvodu manželství. To často celý proces výrazně prodlužovalo. Od nového roku se však obě řízení spojí do jednoho. Bude tedy stačit podat jediný návrh, na jehož základě soud rozhodne o rozvodu i o péči o nezletilé děti najednou. Tento krok výrazně zjednoduší a zrychlí řízení, sníží zátěž pro rodiče i děti a umožní rychlejší nalezení spravedlivého řešení.

Konec zjišťování příčin rozvratu manželství

I u tzv. nesporných rozvodů nyní soud často zkoumá důvody, proč manželství skončilo, což často znamená podrobné vysvětlování příčin rozvratu manželství a nepříjemné soudní výslechy. S účinností novely už soud nebude zjišťovat, proč manželství skončilo a celý proces tak bude rychlejší, jednodušší a méně zatěžující pro oba partnery.

Zjišťování příčin rozvratu manželství bude zachováno pouze v případech, bude-li manžel, který nepodal návrh na rozvod, tvrdit, že manželství rozvedeno být nemá, neboť rozvod je v rozporu s jeho zájmy a rozvodem by mu tak byla způsobena zvlášť závažná újma.

Stejná práva pro oba rodiče

Novela také zavádí rovnější postavení obou rodičů. Už se dál nebude rozlišovat mezi tzv. rezidentem a nerezidentem, jak tomu bylo dosud. S účinností novely budou zrušeny dosavadní formy péče (výlučná, střídavá, společná) a soud bude rozhodovat pouze o rozsahu péče každého z rodičů. Bude také možné, dohodnou-li se na tom rodiče, aby dítě zůstalo v péči obou rodičů, aniž by soud rozsah péče určoval.

Rezident je rodič, u kterého dítě převážně žije a který s ním tráví většinu času. 

Nerezident je ten druhý rodič, který má s dítětem obvykle jen vymezené styky.

Tip! Také ústavní soud nedávno zdůraznil, že rodič má nejen právo, ale i povinnost být aktivně přítomen v životě dítěte. Co to konkrétně znamená, zjistíte v článku.

Rozvod

Kolizní opatrovník jen v nezbytných případech

Nezletilé dítě už nebude v řízení o péči automaticky zastupovat kolizní opatrovník (většinou z OSPODu). Soud nezletilému dítěti opatrovníka jmenuje pouze v případech, kdy jasně vznikne střet zájmů mezi dítětem a rodiči. Tento krok má zjednodušit a urychlit celý proces a snížit zbytečnou byrokracii.

Nově i zákaz tělesných trestů

Novela rovněž jasně zakotvuje, že žádné dítě nesmí zažívat tělesné tresty nebo jakékoli jiné zacházení, které mu způsobuje bolest či duševní utrpení. Tím se výrazně posiluje jejich ochrana a dává se najevo, že děti mají právo vyrůstat v bezpečném a láskyplném prostředí.

“Dosud zákon výslovně nezakazoval tělesné tresty jako takové, i když obecně platí zákaz týrání a zanedbávání dítěte.

A co výživné?

I když se rodiče dohodnou, že budou o dítě pečovat společně, nemusí to znamenat, že náklady na jeho výchovu budou rozdělené úplně rovným dílem. Jeden z rodičů může nést větší finanční zátěž, a právě proto má soud možnost stanovit výživné tak, aby byla péče o dítě spravedlivě zajištěná a potřeby dítěte vždy naplněny. Novela tak lépe odpovídá skutečnému životu rodin a jejich finančním situacím.

Jak bude fungovat novela v praxi, ukáže až čas

Novela občanského zákoníku bezpochyby přináší do rozvodového řízení celou řadu pozitivních změn. Snadnější a rychlejší soudní proces, důraz na dohodu mezi rodiči a větší rovnost v postavení obou rodičů, které lépe odpovídá modernímu pojetí rodičovství i každodenní realitě mnoha rodin.

Na druhou stranu ale bude záležet také na tom, jak se tyto změny promítnou do samotné praxe. Zda bude skutečně soud klást důraz na dohodu, nebo jen formálně shrne rodičovské návrhy? Ustojí OSPOD a další instituce změnu své role? A jak se s novým přístupem vypořádají zejména ti rodiče, kteří spolu nejsou ochotni komunikovat? To, jak se novela skutečně osvědčí a jaký dopad bude mít na život rodin, ukáže až čas a praxe soudů a dalších institucí.

Potřebujete poradit nebo pomoci s rozvodem? Jsme tu pro vás.

Rozvody a dohody o péči o nezletilé děti nejsou jen o zákonech, ale hlavně o lidech. Pokud stojíte před rozvodem nebo už řešíte úpravu poměrů k nezletilým dětem a nejste si jistí, co všechno novela přinese právě Vám, ozvěte se nám. Rozvodovým řízením klienty provázíme dlouhodobě a rádi pomůžeme i Vám.

Další články

Co je advokátní úschova a kdy ji využít?

Co je advokátní úschova a kdy ji využít?

V životě i v podnikání přicházejí chvíle, kdy se rozhodujeme, komu svěřit svou důvěru – když prodáváte byt, skládáte milionovou zálohu na zakázku nebo předáváte do cizích rukou důležité dokumenty. A právě v takových okamžicích přichází na scénu advokátní úschova –...

číst více